Dyrektor Artystyczny

Nazywam się Misza Czerniak, mam 33 lata. Jestem założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru Voces Gaudii. A w razie konieczności jeszcze śpiewam z dowolnym „głosem w potrzebie”.

Pracuję na stanowisku kierownika programowego w międzynarodowej organizacji pozarządowej, która zajmuje się sprawami LGBT i religii. Do tego czasami tłumaczę ustnie i pisemnie między trzema językami, którymi się posługuję na co dzień: polskim, angielskim i rosyjskim. A pochodzę właśnie z Rosji, z której przeniosłem się do Polski 7 lat temu. Za parę miesięcy otrzymuję (z radością i dumą) polskie obywatelstwo i paszport obywatela Unii Europejskiej.

Mam m.in. wyższe wykształcenie muzyczne (zdobyte w Moskwie i Poznaniu), co zrobiło ze mnie muzycznego „wszystkożercę”: prawie w każdym gatunku, stylu czy epoce jestem w stanie znaleźć coś, co mnie inspiruje czy dotyka. I to dotyczy również mnie jako śpiewaka: lubię zarówno muzykę dawną (szczególnie wykonywaną przez kontratenorów), jak i bardziej współczesną i rozrywkową (na karaoke uwielbiam wykonywać kawałki musicalowe czy okołojazzowe z XX wieku).

Założyłem chór Voces Gaudii w 2014 r. dlatego, że poczułem, że w naszym środowisku wyraźnie brakuje takiego bezpiecznego miejsca, gdzie można byłoby – będąc sobą – udzielać się muzycznie i za pomocą ładnych dźwięków zmieniać społeczeństwo i świat. I niesłabnące zainteresowanie chórem potwierdza słuszność tamtej decyzji. Przez te lata przeżyliśmy z chórem mnóstwo fajnych przygód, nie raz pokonując samych siebie i swoje ograniczenia. Z każdą próbą stajemy się coraz bliżsi sobie nawzajem.

Dlatego z pewnością mogę powiedzieć, że ten chór to nie tylko moje dziecko, ale również to moje przyjaciółki i przyjaciele. Lubię pomagać im w ich rozwoju artystycznym, lubię z nimi razem tworzyć fajną muzykę i przekazywać nasze wspólne wartości, lubię ich poznawać (bo każda i każdy z nich jest unikalna_y!), ale również lubię z nimi najzwyczajniej na świecie się bawić.